Jen tak záběry včel z projektu AOE. Co je to AOE? Připravím vysvětlení hned jak se vrátím z dovolené. :-)
NA STRÁNCE SE TEĎ NEPRACUJE!
Upravíme hlavní menu, sestříhám záběry mraveniště, připravíme 6. díl Cvičení s Jägery a záběrů náchodského kostela.
Hrad Vízmburk | INFO O KORONAVIRU | 1. , 2., 3. a 4. info o bodech na noční obloze | Adrenalin Kaspar Magic i pro děti |
2. března 2017 jsem byl na cestě do Bruselu, v blízkosti belgického města Aalst, svědkem pádu hořícího objektu na obloze. Úkaz byl zachycen autokamerou.
2017 03 02 4:09:05, Belgie, Aalst, silnice E40, dálnice A10, směr Brusel
Kamera je vybavena GPS lokátorem a přesným časem, který získává z družic systému GPS.
Rychlost vozidla v době úkazu byla 85 km za hodinu, viditelný úkaz trval 3 sekundy od 4:09:05 do 4:09:08. Výška kamery nad silnicí asi 3 metry, ujetá vzdálenost v době úkazu byla 75,33 metrů. Azimut pohybu kamery byl 104°. Výrobce kamery udává uhel záběru při rozlišení 1080p 130°. Aktuální nastavení rozlišení kamery a tedy i zveřejněného videa je bohužel jen HD 1280x720. Horizontální úhel záběru při tomto rozlišení jsem odhadnul na 90 až 100°, vertikální na 70°. Z toho jsem odhadnul azimuty začátku a konce úkazu uvedené v souboru kmz a vertikální úhel trvání úkazu na 21°. Úhel dráhy letu k horizontu byl asi 60°.
Soubory kmz pro použití v mapové aplikaci GoogleEarth
Po kliknutí na odkaz si uložte soubor do svého počítače. po kliknutí na uložený soubor se Vám zobrazí v aplikaci GoogleEarth místa, kde byla kamera v době začátku a konce úkazu a přibližné úhly, ve kterých úkaz probíhal. Modře je vyznačena plocha, ve které se podle mého velmi subjektivního předpokladu mohl meteor změnit na meteorit, tedy dopadnout na povrch Země... :-)
Následuje video (pro spuštění klikněte na play, trojúhelník uprostřed obrazu)
Odkaz na seznam dalších pozorování pravděpodobně stejného úkazu, který videovizi.info poskytl Czech Hartley Watch
Subjekivní popis události:
Kamera úkaz zachytila objektivně, subjektivně byl ale podstatně zajímavější. Bylo zřetelně vidět oddělující se plápolající plazma. Překvapilo mě, že to nebyly oddělující se části objektu, ale jen ještě chvilku po odfouknutí plápolající plameny. Jako když padají hořící noviny, ale rychleji.
Dosud jsem pozoroval meteory jen např. Perseidy, které se zobrazovaly jen jako rychlé ostré přímky. Tohle byl plošný objekt o úhlovém průměru skoro čtvrtiny měsíce. Letěl podstatně pomaleji než létají Perseidy a byl podstatně jasnější, mnohokrát jasnější než Venuše nebo ISS. Zdálo se mi, že to není ani objekt z vesmíru, vypadalo to podobně jako když někdo 30. 4. na čarodějnice vyhodí asi 50 metrů od mě zapálenou faguli o průměru 20 - 30 centimetrů.
Vím, že jsem neměl žádné měřítko, ale zdálo se mi, že objekt nebyl od mě dál než jeden kilometr a že měl velkou naději na dopad a tedy na změnu na meteorit. Pokud byl daleko, například za horizontem, pak jsme asi měli štěstí, že shořel před dopadem. Objekt neexplodoval, jen postupně zmizel. Buď dohořel nebo zmizel za stromy, které jsem v noci sice neviděl, ale podle denních snímků tam jsou.
Nebyla to ani fagule, ani letadlo, ani čínský lampion štěstí, ani světlice na padáčku.
Nedalo se určit, jestli objekt letí kolmo na směr pozorování nebo se od mě vzdaluje nebo ke mně přibližuje. Případný zvuk jsem nemohl slyšet, byl jsem v kabině jedoucího vozidla.
Modrá oblast vyznačená v souboru kmz, ve které předpokládám dopad meteoritu, to je jen taková legrace, stejně jako vysvětlení radiantu v tomto článku.
Fotografie vyrobená z videa zachycuje okamžik krátce po začátku úkazu
(po najetí kurzorem myši na obrázek se zobrazí fotografie konce úkazu):
Fotografie vyrobená z videa zachycuje okamžik krátce před koncem úkazu:
Fotografie stejného místa nasnímaná Google Street View
Fotografie mapy - celek:
Fotografie mapy - polocelek:
Fotografie mapy - detail:
Našli jste pravopisnou chybu?
Našli jste faktickou chybu?
Našli jste nefunkční odkaz?
Chcete nahlásit právní záležitosti?
Máte zajímavé informace
o námi popisovaném místě,
osobě nebo události?
Víte jak se tomu místu říká,
co zajímavého se tam stalo,
vlastníte historické nebo
jinak zajímavé fotografie?
Chcete u nás reklamu?
Připravujete zajímavou akci?
Jste svědkem aktuální události?
Prosíme, dejte nám o tom vědět.
Počasí
srážky - zdroj: www.chmi.cz