20230204_11h_vyrocni_schuze - videovize.info

Přejít na obsah
Český svaz včelařů, z. s., základní organizace Studnice u Náchoda, Včelaři Studnicka
Výroční členská schůze základní organizace Českého svazu včelařů Studnice u Náchoda
Kdy: 2023 02 04 11.30  Kde: Zblov Hostinec Na Králíku
Co: Výroční členská schůze Český svaz včelařů, z. s., ZO Studnice
Kdo: Včelaři Studnicka

Zblov 4. 2. 2023

V Hostinci Na Králíku se dnes uskutečnila výroční členská schůze včelařů ze Studnicka na Náchodsku. Ti byli v úvodu seznámeni s finančním hospodařením organizace.Slovo potom dostal Jiří Černohorský, člen okresního výboru ČSV v Náchodě a předseda základní organizace ČSV v Červeném Kostelci, který přítomné seznámil s činností v loňském roce. Vyzdvihl uspořádání přednášky o včelách.
Doplnil, že letos je v plánu přednáška o včelích nemocech, protože toto téma je bohužel více než aktuální. Mnoho včelařů se potýká s velkými úhyny včelstev, které často přesahují padesátiprocentní hranici. Problémem byl loňský teplý podzim, který hodně přál rozmnožení roztoče Varroa destructor neboli kleštíka včelího.


Jiří Černohorský (vlevo vzadu), člen okresního výboru Českého svazu včelařů, z.s., Náchod

"Když se nějak zraní člověk, třeba se řízne, tak se mu to po čase zahojí. Když včelu navrtá kleštík, tak se jí rána nikdy nezahojí. Parazit nejen včelu oslabuje, ale také přenáší nemoci, které se do včely snadno dostanou vzniklou ranou," řekl Jiří Černohorský.V té souvislosti zazněl postesk, že studničtí včelaři nemají, jako jedna z mála organizací, zařízení na vyvíjení léčivého aerosolu. Jeho cena je asi 3500 korun. [Nabízím 250 korun a ostatní přispěvatelé na nákup se mohou hlásit prostřednictvím kontaktů uvedených dole na této stránce. Pozn. aut.]

Letos bude také potřebné ošetřit včely i na jaře přípravkem Varromed. Ten je možné zakoupit v půllitrovém balení jehož cena je ale přes 700 korun. Včelaři s menším počtem včelstev ho navíc nestihnou využít, neboť jeho trvanlivost po otevření je pouhý jeden měsíc. Studničtí se proto dohodli, že lék koupí společně. To má navíc další výhodu: včelařská organizace má dvacetiprocentní slevu.

 
Přítel Línek (stojící) nabídl včelařům ze Studnicka svoji zařízenou truhlářskou dílnu pro potřeby nařezání přířezů na výrobu včelích rámků. Telefon: +420 723 45 95 91

Další setkání členů ZO ČSV Studnice u Náchoda se uskuteční poslední čtvrtek v březnu, tedy 30. 3. 2023 v 16:30 hod. opět v hostinci Na Králíku ve Zblově.Mravenec
Včelí příkrm moc chutná i mravencům. Ti naštěstí jiné škody v úlech nedělají.
detail

Výstrahy!
Aktuální pozvánka:

Místopředseda naší organizace, přítel Petr Kosař připomíná, že platí pozvání pana Jiřího Černohorského na přednášku / přítel Mgr. Prouza / léčení včel a nemocí.
Přednáška proběhne už tuto neděli 5. 3. 2023 v 9 hodin
v restauraci Divadlo v Červeném Kostelci.
"Naši případnou účast jsem dnes ještě nahlásil příteli Černohorskému ze ZO Červený Kostelec, je to bez problému," doplnil Petr Kosař.

Vajička
Návrat na obsah